Díjazottak
1. Fenntartható vállalkozás:
A kategóriában fenntarthatóságot szem előtt tartó és azt képviselő vállalkozásokat jelöltünk. Ezek a vállalkozások megoldást kínálnak a túlfogyasztásra, figyelembe véve a hazai társadalmi és gazdasági viszonyokat. Ez összhangban van azzal a tapasztalattal, amit a gyerekek az Erdei Vándortáborokban megtapasztalnak. Az egy hetes vándortáborozás során a diákok megélik, hogy az egyébként civil életben megszokott végtelenség, korlátos. Megtanulják értékelni és jobban óvni például a folyóvizet vagy az állandó áram szolgáltatást.
ne pazarolj
A "ne pazarolj" olyan magyar vállalkozás, amely a fenntarthatóság és a környezetvédelem jegyében jött létre. Célja, hogy csökkentse a hulladéktermelést és elősegítse a tudatos fogyasztást. Innovatív megoldásaikkal, mint például újrahasznosított anyagokból készült termékek és a zero waste életmód népszerűsítése, az üzlet hozzájárul a környezeti lábnyom csökkentéséhez. Aktív részvételükkel közösségi programokban és oktatási kezdeményezésekben, a "ne pazarolj" vállalkozás kiemelkedően járul hozzá a környezettudatos szemléletmód terjesztéséhez. Az Erdei Vándor Nagykövet díj elismeri ezen erőfeszítéseiket, amelyek nem csak Magyarországon, de nemzetközi szinten is példaértékűek lehetnek a fenntarthatóság és a környezetvédelem területén. A "ne pazarolj" vállalkozás bizonyítja, hogy a kis lépések is hatalmas változásokhoz vezethetnek, ha azokat következetesen és tudatosan tesszük meg.
2. Saját utamat járom:
A kategória jelöltjei digitális tartalomgyártók, akik túrázásra buzdítanak, munkásságuk példamutató és követendő. Szerencsére egyre többen gondolják úgy, hogy a természetjárás remek hobbi, az Erdei Vándortáborok célja, hogy a digitális világban felnővő generációt kimozdítsa és az offline térben nyújtson kalandot. Szerencsések vagyunk, mert gyönyörű erdeink vannak, amiket érdemes felfedezni, a Saját utamat járom kategória jelölteji ebben segítenek.
Bakancskoptató – Gere Gergő
Gere Gergő, a Bakancskoptató oldal alapítója, már közel hét éve tevékenykedik a bakancsos turizmus terén. Munkássága a természetjárás egyszerűségét, szépségét és kihívásait közvetíti, minőségi tartalommal, ötletekkel, képekkel és beszámolókkal támogatva azokat, akik a természetet szeretik. Környezettudatosan és pozitív szemlélettel járul hozzá a természetvédelemhez, miközben a Crohn-betegséggel való személyes küzdelmén keresztül inspirálja és támogatja betegtársait. Számos publikációval, szemétszedő akciókkal és erdei pihenőhelyek létrehozásával, valamint hátrányos helyzetű családok és gyermekek segítésével teszi gazdagabbá a közösséget. A táborozás elengedhetetlen része a közösségi élményszerzés, bár túrázni egyedül is fantasztikus, de együtt minden könnyebb, példamutató munkásságával erre mutat rá Gergő is.
3. Legzöldebb művész:
A Legzöldebb művész kategória jelöltjei olyan hírességek, akik saját munkásságuk mellett élharcosai a környezetvédelemnek, fenntarthatóságnak. A környezetvédelem témája mindennapos a világban, már nem a tervezésnek, hanem a cselekvésnek az idejét éljük. Ebben pedig érdemes mindenkinek részt vállalni, a maga kereteihez és lehetőségeihez mérten.
Ljasuk Dimitry
Ljasuk Dimitry, magyar-ukrán független filmes és környezetvédelmi aktivista, aki a természetvédelem és a fenntarthatóság jegyében készített filmjeivel vált országosan ismertté. Dimitry gyermekkora óta kötődik a természethez, különösen a Tiszához. Reklámszakemberként kezdte pályafutását, de szenvedélye a filmezés, amelyet autodidakta módon sajátított el. Filmjei, mint "A Tisza nevében", a "Jóreménység-sziget" és a tavaly októberben bemutatott "Tisza-tó az ember alkotta paradicsom" melyet Szendőfi Balázzsal és Fehér Zoltánnal közösen alkotott, nemcsak szépségükkel hívják fel a figyelmet a környezeti problémákra, hanem aktív részvételre is ösztönöznek a természet védelmében. Dimitry munkássága és az Erdei Vándortábor Program közötti kapcsolat abban rejlik, hogy mindkettő a természet szeretetére, védelmére és a fenntarthatóságra összpontosít. Filmjei által Dimitry ugyanazokat az értékeket közvetíti, amelyeket az Erdei Vándortábor is képvisel: a környezettudatosságot, a cselekvést a természet védelmében és a fiatalabb generációk oktatását. Ezek a közös célok és értékek teszik őt ideális jelöltté az Erdei Vándor Nagykövet díjra, hiszen tevékenységeivel hozzájárul a környezeti neveléshez és inspirálja a közösséget a természettel való harmonikus együttélésre. Fotót készítette: Tasi Zoltán
4. Z-öld generáció kitűnő alakja:
Az Erdei Vándortábor Programon résztvevő kamasz korosztály kedvencei, akik az online térben gyártanak értékes, edukatív tartalmat. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a most táborozó fiatalok nagy százalékban vannak jelen a közösségi platformokon, ahol óriási „zajban” kell eligazodniuk. A Kategória jelöltjei bebizonyították, hogy lehet úgy tartalmat készíteni, hogy az egyszerre legyen értelmes és érdekes.
Az Erdő legyen veled
Az "Az erdő legyen veled" csatornát Schnitzer Miklós hívta életre, aki az erdei vándorokhoz hasonlóan maga is erdőjáró. Videóiban lelkesen népszerűsíti a természet szeretetét, a túrázást és a szabadban végzett aktivitásokat. Tartalmaiban nem csak személyes élményeket és tanácsokat oszt meg, de praktikus útmutatókkal is szolgál a természetben töltött időtöltéshez. Kezdő és gyakorlott túrázóknak is érdemes Miklós tartalmait követni, de Erdei Vándortáborba készüléshez is tökéletes választás. A csatorna által képviselt értékekkel, mint a természet szeretetének és annak megóvásának fontossága tökéletesen összecseng az Erdei Vándortábor Program céljaival. "Az erdő legyen veled" csatorna nem csak inspirálja a nézőit a természet felfedezésére, hanem hozzájárul a környezettudatos gondolkodásmód terjesztéséhez és az erdők védelméhez is.
5. Jövőt építő:
A civil szervezetek szerepvállalása elengedhetetlen a környezeti nevelés, környezetvédelem és fenntarthatóság témakörében. A kategória jelöltjei edukációval, oktatással foglalkozó civil szervezetek, akik a fejlődésben, a hosszú távon gondolkodásban, tehát a jövőben hisznek. Az Erdei Vándortáborokat az Országos Erdészeti Egyesület koordinálja. Az Egyesület 1866 óta végzi munkáját az erdők szolgálatában, a jövő érdekében.
PET Kupa
A 2013-ban alapított, egyedülálló PET Kupa kezdeményezés azon erőfeszítéseikért került az Erdei Vándor Nagykövet Award jelöltjei közé, amelyek a vizeink környezetszennyezésének csökkentésére és a hazai folyók, tisztítására irányulnak. A PET Kupa közössége önkéntesekből áll, akik a folyókból és az árterekből gyűjtik össze a felhalmozódott műanyag hulladékot, különös tekintettel a PET-palackokra. Így nem csak a természeti vizeink állapotát javítják, hanem a társadalom figyelmét is felhívják a vízi ökoszisztémák védelmének fontosságára. Az Erdei Vándortábor Program szellemiségével összhangban a PET Kupa missziója mélyen rezonál az erdei vándorok által képviselt értékekkel. A két szervezet közös célja a természet védelme, a környezettudatos magatartás ösztönzése és a fenntarthatóság előmozdítása. A PET Kupa által végzett munka, amely az önkéntességet és a közösségi összefogást helyezi előtérbe, példaként szolgálhat mindenki számára a környezeti felelősségvállalás terén. A PET Kupa kiemelkedő módon járul hozzá nem csak a vizeink tisztaságának megőrzéséhez, de a társadalom környezeti tudatosságának növeléséhez is, szorosan illeszkedve az Erdei Vándor Program által képviselt elvekhez és célkitűzésekhez.